FA11NP02A473JNU00
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
FA11NP02A473JNU00
FA11NP02A473JNU00
Part Number
FA11NP02A473JNU00
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 0.047UF 100V NP0 RADIAL
Data sheet
FA11NP02A473JNU00.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
FA11NP02A473JNU00
Comments
    FA11NP02A473JNU00 Specifications
    SeriesFA
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesHigh Temperature
    Tolerance±5%
    Lead StyleFormed Leads - Kinked
    Capacitance0.047 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.098" (2.50mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C