FA22NP01H154JNU00
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
FA22NP01H154JNU00
FA22NP01H154JNU00
Part Number
FA22NP01H154JNU00
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 0.15UF 50V NP0 RADIAL
Data sheet
FA22NP01H154JNU00.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
FA22NP01H154JNU00
Comments
    FA22NP01H154JNU00 Specifications
    SeriesFA
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesHigh Temperature
    Tolerance±5%
    Lead StyleFormed Leads - Kinked
    Capacitance0.15 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
    Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C