FG11X5R0J686MRT00
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
FG11X5R0J686MRT00
FG11X5R0J686MRT00
Part Number
FG11X5R0J686MRT00
Description
CAP CER 68UF 6.3V X5R RADIAL
Data sheet
FG11X5R0J686MRT00.pdf
Delivery Services
FG11X5R0J686MRT00
Comments
    FG11X5R0J686MRT00 Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead StyleFormed Leads
    Capacitance68 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.098" (2.50mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C