FG18X5R1E106KRT00
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
FG18X5R1E106KRT00
FG18X5R1E106KRT00
Part Number
FG18X5R1E106KRT00
Description
CAP CER 10UF 25V X5R RADIAL
Data sheet
FG18X5R1E106KRT00.pdf
Delivery Services
FG18X5R1E106KRT00
Comments
    FG18X5R1E106KRT00 Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleFormed Leads - Kinked
    Capacitance10 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.098" (2.50mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C