FG20X5R0J107MRT00
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
FG20X5R0J107MRT00
FG20X5R0J107MRT00
Part Number
FG20X5R0J107MRT00
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 100UF 6.3V X5R RADIAL
Data sheet
FG20X5R0J107MRT00.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
FG20X5R0J107MRT00
Comments
    FG20X5R0J107MRT00 Specifications
    SeriesFG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead StyleFormed Leads - Kinked
    Capacitance100 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C