FK11X5R0J686MR006
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
FK11X5R0J686MR006
FK11X5R0J686MR006
Part Number
FK11X5R0J686MR006
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 68UF 6.3V X5R RADIAL
Data sheet
FK11X5R0J686MR006.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
FK11X5R0J686MR006
Comments
    FK11X5R0J686MR006 Specifications
    SeriesFK
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead StyleFormed Leads - Kinked
    Capacitance68 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.098" (2.50mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C