FK20X7R1H475KR006
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
FK20X7R1H475KR006
FK20X7R1H475KR006
Part Number
FK20X7R1H475KR006
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL
Data sheet
FK20X7R1H475KR006.pdf
Delivery Services
FK20X7R1H475KR006
Comments
    FK20X7R1H475KR006 Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleFormed Leads - Kinked
    Capacitance4.7 µF
    Part StatusNot For New Designs
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C