FK20X7S1H106KR006
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
FK20X7S1H106KR006
FK20X7S1H106KR006
Part Number
FK20X7S1H106KR006
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 10UF 50V X7S RADIAL
Data sheet
FK20X7S1H106KR006.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
FK20X7S1H106KR006
Comments
    FK20X7S1H106KR006 Specifications
    SeriesFK
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleFormed Leads - Kinked
    Capacitance10 µF
    Part StatusNot For New Designs
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C