FK26X5R0J476MR006
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
FK26X5R0J476MR006
FK26X5R0J476MR006
Part Number
FK26X5R0J476MR006
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R RADIAL
Data sheet
FK26X5R0J476MR006.pdf
Delivery Services
FK26X5R0J476MR006
Comments
    FK26X5R0J476MR006 Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead StyleFormed Leads - Kinked
    Capacitance47 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
    Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C