FK28X7R1H102KNE06
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
FK28X7R1H102KNE06
FK28X7R1H102KNE06
Part Number
FK28X7R1H102KNE06
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Data sheet
FK28X7R1H102KNE06.pdf
Delivery Services
FK28X7R1H102KNE06
Comments
    FK28X7R1H102KNE06 Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleFormed Leads - Kinked
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C