FS055C102K4T2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
FS055C102K4T2A
FS055C102K4T2A
Part Number
FS055C102K4T2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Data sheet
FS055C102K4T2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
FS055C102K4T2A
Comments
    FS055C102K4T2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C