FTC0805X7R250-475KNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
FTC0805X7R250-475KNE
FTC0805X7R250-475KNE
Part Number
FTC0805X7R250-475KNE
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 0805
Data sheet
FTC0805X7R250-475KNE.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
FTC0805X7R250-475KNE
Comments
    FTC0805X7R250-475KNE Specifications
    SeriesFTC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C