FTC1206X7R101-225KNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
FTC1206X7R101-225KNE
FTC1206X7R101-225KNE
Part Number
FTC1206X7R101-225KNE
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1206
Data sheet
FTC1206X7R101-225KNE.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
FTC1206X7R101-225KNE
Comments
    FTC1206X7R101-225KNE Specifications
    SeriesFTC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2.2 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.083" (2.10mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C