FTC1206X7R631-103KNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
FTC1206X7R631-103KNE
FTC1206X7R631-103KNE
Part Number
FTC1206X7R631-103KNE
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206
Data sheet
FTC1206X7R631-103KNE.pdf
Delivery Services
FTC1206X7R631-103KNE
Comments
    FTC1206X7R631-103KNE Specifications
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.083" (2.10mm)
    Voltage - Rated630V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C