FTC1812X7R631-104KNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
FTC1812X7R631-104KNE
FTC1812X7R631-104KNE
Part Number
FTC1812X7R631-104KNE
Description
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1812
Data sheet
FTC1812X7R631-104KNE.pdf
Delivery Services
FTC1812X7R631-104KNE
Comments
    FTC1812X7R631-104KNE Specifications
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.118" (3.00mm)
    Voltage - Rated630V
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C