GCM1885C1H390JA16J
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GCM1885C1H390JA16J
GCM1885C1H390JA16J
Part Number
GCM1885C1H390JA16J
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP CER 39PF 50V C0G/NP0 0603
Data sheet
GCM1885C1H390JA16J.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GCM1885C1H390JA16J
Comments
    GCM1885C1H390JA16J Specifications
    SeriesGCM
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance39 pF
    Part StatusNot For New Designs
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C