GMC01CG6R8C16NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC01CG6R8C16NT
GMC01CG6R8C16NT
Part Number
GMC01CG6R8C16NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
CAP CER 6.8PF 16V C0G/NP0 01005
Data sheet
GMC01CG6R8C16NT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GMC01CG6R8C16NT
Comments
    GMC01CG6R8C16NT Specifications
    SeriesGMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.25pF
    Lead Style-
    Capacitance6.8 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case01005 (0402 Metric)
    Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C