GMC02X5R104K35NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC02X5R104K35NT
GMC02X5R104K35NT
Part Number
GMC02X5R104K35NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
CAP CER 0.1UF 35V X5R 0201
Data sheet
GMC02X5R104K35NT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GMC02X5R104K35NT
Comments
    GMC02X5R104K35NT Specifications
    SeriesGMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
    Voltage - Rated35V
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C