GMC02X5R475M4R0NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC02X5R475M4R0NT
GMC02X5R475M4R0NT
Part Number
GMC02X5R475M4R0NT
Description
CAP CER 4.7UF 4V X5R 0201
Data sheet
GMC02X5R475M4R0NT.pdf
Delivery Services
GMC02X5R475M4R0NT
Comments
    GMC02X5R475M4R0NT Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
    Voltage - Rated4V
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C