GMC04CG241G50NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC04CG241G50NT
GMC04CG241G50NT
Part Number
GMC04CG241G50NT
Description
CAP CER 240PF 50V C0G/NP0 0402
Data sheet
GMC04CG241G50NT.pdf
Delivery Services
GMC04CG241G50NT
Comments
    GMC04CG241G50NT Specifications
    Features-
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance240 pF
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C