GMC04CG361G100NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC04CG361G100NT
GMC04CG361G100NT
Part Number
GMC04CG361G100NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
CAP0402 COG 360PF 2% 100V
Data sheet
GMC04CG361G100NT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GMC04CG361G100NT
Comments
    GMC04CG361G100NT Specifications
    SeriesGMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance360 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C