GMC04X5R225K35NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC04X5R225K35NT
GMC04X5R225K35NT
Part Number
GMC04X5R225K35NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
CAP CER 2.2UF 35V X5R 0402
Data sheet
GMC04X5R225K35NT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GMC04X5R225K35NT
Comments
    GMC04X5R225K35NT Specifications
    SeriesGMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2.2 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
    Voltage - Rated35V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C