GMC04X5R473J25NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC04X5R473J25NT
GMC04X5R473J25NT
Part Number
GMC04X5R473J25NT
Description
CAP CER 0.047UF 25V X5R 0402
Data sheet
GMC04X5R473J25NT.pdf
Delivery Services
GMC04X5R473J25NT
Comments
    GMC04X5R473J25NT Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.047 µF
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C