GMC04X7R183J16NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC04X7R183J16NT
GMC04X7R183J16NT
Part Number
GMC04X7R183J16NT
Description
CAP CER 0.018UF 16V X7R 0402
Data sheet
GMC04X7R183J16NT.pdf
Delivery Services
GMC04X7R183J16NT
Comments
    GMC04X7R183J16NT Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.018 µF
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C