GMC04X7R272K100NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC04X7R272K100NT
GMC04X7R272K100NT
Part Number
GMC04X7R272K100NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
CAP CER 2700PF 100V X7R 0402
Data sheet
GMC04X7R272K100NT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GMC04X7R272K100NT
Comments
    GMC04X7R272K100NT Specifications
    SeriesGMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2700 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C