GMC04Y5V473Z50NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC04Y5V473Z50NT
GMC04Y5V473Z50NT
Part Number
GMC04Y5V473Z50NT
Description
CAP0402 Y5V .047UF Z-TOL 50V
Data sheet
GMC04Y5V473Z50NT.pdf
Delivery Services
GMC04Y5V473Z50NT
Comments
    GMC04Y5V473Z50NT Specifications
    Features-
    Tolerance-20%, +80%
    Lead Style-
    Capacitance0.047 µF
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C