GMC10CG241G50NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC10CG241G50NT
GMC10CG241G50NT
Part Number
GMC10CG241G50NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
CAP CER 240PF 50V C0G/NP0 0603
Data sheet
GMC10CG241G50NT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GMC10CG241G50NT
Comments
    GMC10CG241G50NT Specifications
    SeriesGMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance240 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C