GMC21CG3R6B50NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC21CG3R6B50NT
GMC21CG3R6B50NT
Part Number
GMC21CG3R6B50NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
CAP CER 3.6PF 50V C0G/NP0 0805
Data sheet
GMC21CG3R6B50NT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GMC21CG3R6B50NT
Comments
    GMC21CG3R6B50NT Specifications
    SeriesGMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.1pF
    Lead Style-
    Capacitance3.6 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C