GMC21X5R155M35NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC21X5R155M35NT
GMC21X5R155M35NT
Part Number
GMC21X5R155M35NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
CAP0805 X5R 1.5UF 20% 35V
Data sheet
GMC21X5R155M35NT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GMC21X5R155M35NT
Comments
    GMC21X5R155M35NT Specifications
    SeriesGMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance1.5 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
    Voltage - Rated35V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C