GMC21X5R475M35NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC21X5R475M35NT
GMC21X5R475M35NT
Part Number
GMC21X5R475M35NT
Description
CAP CER 4.7UF 35V X5R 0805
Data sheet
GMC21X5R475M35NT.pdf
Delivery Services
GMC21X5R475M35NT
Comments
    GMC21X5R475M35NT Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
    Voltage - Rated35V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C