GMC21X7R562J50NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC21X7R562J50NT
GMC21X7R562J50NT
Part Number
GMC21X7R562J50NT
Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805
Data sheet
GMC21X7R562J50NT.pdf
Delivery Services
GMC21X7R562J50NT
Comments
    GMC21X7R562J50NT Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance5600 pF
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C