GMC21Y5V475Z25NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC21Y5V475Z25NT
GMC21Y5V475Z25NT
Part Number
GMC21Y5V475Z25NT
Description
CAP CER 4.7UF 25V Y5V 0805
Data sheet
GMC21Y5V475Z25NT.pdf
Delivery Services
GMC21Y5V475Z25NT
Comments
    GMC21Y5V475Z25NT Specifications
    Features-
    Tolerance-20%, +80%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C