GMC21Z5U224M16NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC21Z5U224M16NT
GMC21Z5U224M16NT
Part Number
GMC21Z5U224M16NT
Description
CAP CER 0.22UF 16V Z5U 0805
Data sheet
GMC21Z5U224M16NT.pdf
Delivery Services
GMC21Z5U224M16NT
Comments
    GMC21Z5U224M16NT Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.22 µF
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature10°C ~ 85°C