GMC31CG270G50NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC31CG270G50NT
GMC31CG270G50NT
Part Number
GMC31CG270G50NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 1206
Data sheet
GMC31CG270G50NT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GMC31CG270G50NT
Comments
    GMC31CG270G50NT Specifications
    SeriesGMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance27 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C