GMC31X7R475K35NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC31X7R475K35NT
GMC31X7R475K35NT
Part Number
GMC31X7R475K35NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
CAP1206 X7R 4.7UF 10% 35V
Data sheet
GMC31X7R475K35NT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GMC31X7R475K35NT
Comments
    GMC31X7R475K35NT Specifications
    SeriesGMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Voltage - Rated35V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C