GMC40CG102G50NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC40CG102G50NT
GMC40CG102G50NT
Part Number
GMC40CG102G50NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 1808
Data sheet
GMC40CG102G50NT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GMC40CG102G50NT
Comments
    GMC40CG102G50NT Specifications
    SeriesGMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.083" (2.10mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C