GMC40X7R563J50NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC40X7R563J50NT
GMC40X7R563J50NT
Part Number
GMC40X7R563J50NT
Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1808
Data sheet
GMC40X7R563J50NT.pdf
Delivery Services
GMC40X7R563J50NT
Comments
    GMC40X7R563J50NT Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.056 µF
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.118" (3.00mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C