GMC55CG153J50NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC55CG153J50NT
GMC55CG153J50NT
Part Number
GMC55CG153J50NT
Description
CAP CER 0.015UF 50V C0G/NP0 2220
Data sheet
GMC55CG153J50NT.pdf
Delivery Services
GMC55CG153J50NT
Comments
    GMC55CG153J50NT Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.015 µF
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C