GMC55X5R107M6R3NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC55X5R107M6R3NT
GMC55X5R107M6R3NT
Part Number
GMC55X5R107M6R3NT
Description
CAP CER 100UF 6.3V X5R 2220
Data sheet
GMC55X5R107M6R3NT.pdf
Delivery Services
GMC55X5R107M6R3NT
Comments
    GMC55X5R107M6R3NT Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance100 µF
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.138" (3.50mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C