GMC55Y5V105M50NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC55Y5V105M50NT
GMC55Y5V105M50NT
Part Number
GMC55Y5V105M50NT
Description
CAP CER 1UF 50V Y5V 2220
Data sheet
GMC55Y5V105M50NT.pdf
Delivery Services
GMC55Y5V105M50NT
Comments
    GMC55Y5V105M50NT Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.138" (3.50mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C