GMC57CG563J50NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
GMC57CG563J50NT
GMC57CG563J50NT
Part Number
GMC57CG563J50NT
Description
CAP CER 0.056UF 50V C0G/NP0 2225
Data sheet
GMC57CG563J50NT.pdf
Delivery Services
GMC57CG563J50NT
Comments
    GMC57CG563J50NT Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.056 µF
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.220" L x 0.250" W (5.70mm x 6.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C