HC0603CG680F201
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC0603CG680F201
HC0603CG680F201
Part Number
HC0603CG680F201
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 68PF 200V C0G/NP0 0603
Data sheet
HC0603CG680F201.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
HC0603CG680F201
Comments
    HC0603CG680F201 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance68 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C