HC0805CG102J251
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC0805CG102J251
HC0805CG102J251
Part Number
HC0805CG102J251
Description
CAP CER 1000PF 250V C0G/NP0 0805
Data sheet
HC0805CG102J251.pdf
Delivery Services
HC0805CG102J251
Comments
    HC0805CG102J251 Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C