HC0805CG391J631
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC0805CG391J631
HC0805CG391J631
Part Number
HC0805CG391J631
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 390PF 630V C0G/NP0 0805
Data sheet
HC0805CG391J631.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
HC0805CG391J631
Comments
    HC0805CG391J631 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance390 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated630V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C