HC1206CG102G201
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1206CG102G201
HC1206CG102G201
Part Number
HC1206CG102G201
Description
CAP CER 1000PF 200V C0G/NP0 1206
Data sheet
HC1206CG102G201.pdf
Delivery Services
HC1206CG102G201
Comments
    HC1206CG102G201 Specifications
    Features-
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C