HC1206CG120K202
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1206CG120K202
HC1206CG120K202
Part Number
HC1206CG120K202
Description
CAP CER 12PF 2KV C0G/NP0 1206
Data sheet
HC1206CG120K202.pdf
Delivery Services
HC1206CG120K202
Comments
    HC1206CG120K202 Specifications
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance12 pF
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C