HC1206CG151G501
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1206CG151G501
HC1206CG151G501
Part Number
HC1206CG151G501
Description
CAP CER 150PF 500V C0G/NP0 1206
Data sheet
HC1206CG151G501.pdf
Delivery Services
HC1206CG151G501
Comments
    HC1206CG151G501 Specifications
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance150 pF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C