HC1206CG220K202
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1206CG220K202
HC1206CG220K202
Part Number
HC1206CG220K202
Manufacturer
Meritek
Description
CAP CER 22PF 2KV C0G/NP0 1206
Data sheet
HC1206CG220K202.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
HC1206CG220K202
Comments
    HC1206CG220K202 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance22 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C