HC1206CG471G501
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1206CG471G501
HC1206CG471G501
Part Number
HC1206CG471G501
Description
CAP CER 470PF 500V C0G/NP0 1206
Data sheet
HC1206CG471G501.pdf
Delivery Services
HC1206CG471G501
Comments
    HC1206CG471G501 Specifications
    Features-
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance470 pF
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C