HC1206CG5R6D251
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
HC1206CG5R6D251
HC1206CG5R6D251
Part Number
HC1206CG5R6D251
Description
CAP CER 5.6PF 250V C0G/NP0 1206
Data sheet
HC1206CG5R6D251.pdf
Delivery Services
HC1206CG5R6D251
Comments
    HC1206CG5R6D251 Specifications
    Features-
    Tolerance±0.5pF
    Lead Style-
    Capacitance5.6 pF
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C